Robienie zakupów Usługi 

Rzeźba z brązu w przestrzeni publicznej i nie tylko

Jedną z pierwotnych form artystycznego wyrazu stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła obecne były już w okresie prehistorycznym i odtąd towarzyszą ludziom w przeróżnych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je zazwyczaj tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w świątyniach, na wystawach oraz w muzeach, ale również w przestrzeni publicznej: w budynkach urzędów, na ulicach i placach, a nawet w centrach handlowych. Wszechobecność rzeźb w życiu jest na tyle znaczna, iż nie wszyscy orientujemy się, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy właściwie na każdym kroku. W naszym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Metalowe rzeźby w urzędach i szkołach

Prace rzeźbiarzy, również jeśli prezentują sobą ogromne walory artystyczne oraz estetyczne, notorycznie bywają przez nas traktowane jako norma – na terenach publicznych (aczkolwiek nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Monumentalne pomniki, jak również rzeźby ustawiane w przydomowych ogródkach, na zieleńcach bądź na ulicach, obecne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Poza tym nagminnie można je zobaczyć również w wielu budynkach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy innych miejscach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kto je wykonana?

Wspomniane powyżej przykłady to w głównej mierze duże, nieruchome rzeźby. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to nieduże dzieła, wykonane z myślą o prywatnym użytku – na przykład statuetki, nagrody na laureatów konkursów bądź popiersia na zamówienie. Projektodawcy rozmaitego rodzaju konkursów czy turniejów sportowych nie mają z tym kłopotów, gdyż nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje ogromnych kosztów, a ich stworzenie wystarczy po prostu polecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.

Podobne