Usługi Usługi budowlane 

Osuszanie murów po zalaniu powierz profesjonalistom

Nawet gdy budynek stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają dość nisko, istnieje ryzyko, że z czasem ściany będzie penetrować woda. Może się to przydarzyć również nagle w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a czasem pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w następstwie uszkodzonej lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – najpierw rozpoznanie przyczyn

Wilgotne mury nie świadczą od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności trzeba zacząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, toalety czy kuchnie pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej efektem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu bądź dachu. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz ściany budynków lub gdy doszło do zalania w następstwie powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Eksperci, którzy mają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od oceny genezy zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Stanowi to bazę do wyselekcjonowania adekwatnych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki pęcznieją i odpadają, a na ścianach pojawiają się zacieki, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w mury. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się wysoko – czasami nawet na parę metrów. Zdarza się to często, zwłaszcza w starych budynkach, jednakże można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która zablokuje podnoszenie się wilgoci ku górze. Następnym krokiem, rzecz jasna po dokładnym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie fundamentów polega czasami odtworzenia hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, izolacji bitumicznej czy mat bentonitowych, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Nierzadko konieczne będzie również naprawa łączenia izolacji murów z izolacją innych elementów budynków, jak ściany żelbetowe, przepusty rur oraz dylatacje.

Podobne