Usługi Usługi budowlane 

Okna zabytkowe – jak je remontować?

Dowiedz się więcej o zabytkowych oknach.

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się znacznie korzystniej niż te produkowane współcześnie więc są wielką ozdobą budynków. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna mocna strona, zaś na ich wartość w dużej mierze wpływa również metryka. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna muszą być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie możemy przeprowadzić samemu z użyciem dostępnych w sklepach materiałów. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są też uchylane, a to powoduje, iż potrzebne stają się lufciki, z użyciem których można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który posiada mnóstwo atutów, lecz potrzebuje regularnych remontów, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje najwyższych umiejętności – taki rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już rzadko widywanych, technologii. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie mają uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić wysokie kary.

Nasze dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Podobne