badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe BielskoDbanie o zdrowie Usługi 

Niezbędne badania wysokościowe

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej 3 metry ponad ziemią czy podłogą. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i osoby reprezentujące wiele innych dziedzin działalności. Jak przebiegają tego rodzaju badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP musi odbywać się z użytkowaniem specjalnych akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może być groźna. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na kłopoty z równowagą bądź wykazujące kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą) i neurologii. Badania przeprowadza się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można również zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokości, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, że niezbędne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, gdyż istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe trzeba przeprowadzić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, iż w toku pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż tak nakazuje prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, muszą natomiast wykonywać je każdego roku.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Podobne