Drukowanie 3D - cena zależy od wielu czynnikówTechnologie Usługi 

Jak skalkulować koszt wydruków 3D?

Opcja zlecenia druku 3D każdej makiety, projektu oraz elementów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu obniża koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile intencją firmy jest przemysłowa produkcja, często decyduje się ona na nabycie własnych drukarek 3D i przyjęcie do pracy obsługujących je fachowców. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o niewielkim nakładzie czy też potrzeba przygotowania modelu 3D jest epizodyczna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu przedsięwzięcia pojawia się zwykle pytanie: jak wyliczyć cenę druku 3D?

Cena druku 3D – bez odpowiednich plików będzie drożej

Na końcową cenę wydruku 3D ma wpływ mnóstwo elementów. Firma zlecająca druk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem stosownym formacie (STEP czy też STL), z pomocą którego można orientacyjnie oszacować koszt wykonania zlecenia. Nieraz zlecający przygotowuje jedynie fizyczny model lub rysunek projektowy. To sprawia, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z zastosowaniem skanera 3D, czy też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Dodatkowe czynniki mocno wpływające na ostateczną cenę wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku, jak również tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przeważnie od tego, czy wydruk będzie miał całkowite czy częściowe wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dodatkowej obróbki (np. wygładzenia albo impregnacji).

Jak obliczyć cenę druku 3D?

Nie można celnie oszacować kosztu druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, u którego postanawiamy złożyć zamówienie. W tym celu wypada przekazać jej plik do oceny albo, jeśli go nie posiadamy, skorzystać z kwestionariusza i jak najdokładniej zaprezentować specyfikę zamówienia. Wyliczenie kosztu druku 3D wykonywane przez firmę CADXPERT jest bezpłatne. Eksperci CADXPERT służą też wsparciem przy wyborze materiału i najlepszej techniki druku.

Nasze dane adresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]

Podobne