Usługi 

Co sprawdzają badania psychologiczne kierowców?

Dalsze informacje o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko Biała.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Testom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do badań przystępują także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą refleks kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do części teoretycznej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr oraz równoważnię. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Podobne