Usługi 

Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Badania operatorów Bielsko Biała - dowiedz się więcej o tych usługach.

Gdy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Obowiązek taki przepisy nakładają też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i z tego powodu przeprowadzanie takich testów jest obowiązkowe.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości oraz poziom koncentracji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Standardowo są to 3-4 lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Podobne