Usługi finansowe 

Kilka informacji o systemie SWIFT

Wejdź na flobo.io, aby znaleźć informacje o systemie SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z usług bankowych, mnóstwo osób pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest największym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się też z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie wykorzystywane są także przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie jednego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Podobne