Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML
Na flobo.io przeczytasz wszystko, co trzeba wiedzieć o e-fakturach.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Co to są faktury ustrukturyzowane?
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada ściśle określoną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, jednak dla odpowiedniego oprogramowania do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument będzie całkowicie klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednakowy format powoduje, że niezależnie od tego jakie aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to znamienny postęp głównie dla biur rachunkowych, które dotąd notorycznie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Używanie Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń
Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że nie zapodzieją gdzieś faktury (system przetrzymuje dane o dokumentach przez dekadę), szybciej dostaną zwrot VAT i są zwolnieni z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega patologiom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego oraz VAT. Watro podkreślić, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, ale musi ono być zintegrowane z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]