Usługi finansowe 

Aktualnego kursu funta szterlinga szukaj w kantorach online

Na https://topfx.pl/kurs-wymiany-gbp odnajdziesz więcej szczegółów o kurs funta w kantorach.

Funt brytyjski, którego prawidłową nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Pomimo przynależności najpierw do struktur Wspólnoty Europejskiej a potem UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Funt brytyjski po Brexicie

Na skutek decyzji o Brexicie, który był procesem trwającym 4 lata, wartość funta względem dolara oraz euro znacznie zmalała. Wiązało się to między innymi z ogłoszeniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, wycofania się z rynku brytyjskiego, co zagrażało zmniejszeniem się ilości miejsc pracy, a w konsekwencji także spadkiem PKB. Odpracowywanie sporego spadku kursu funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy całkiem znacznych skokach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. spowodowany kilkumiesięcznym zamknięciem brytyjskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa COVID-19. Wypada jednak zaznaczyć, że funt brytyjski to bardzo mocna waluta, będąca w obiegu w Europie już od dziewięciu wieków, która w samym tylko ubiegłym wieku wyszła obronną ręką z dużych spadków wywołanych anulowaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz ze słynnego ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Wykresów kursu funta szukaj na stronie kantoru online

Funt jest dla Polaków istotną walutą, w której nadal często inwestują swoje pieniądze. Jest tak głównie z tej przyczyny, że pomimo opuszczenia przez UK Unii Europejskiej, wielu zatrudnionych tam Polaków nie wróciła do kraju i w dalszym ciągu wspomaga finansowo swoich krewnych w Polsce. Bieżący kurs funta szterlinga obserwuje zatem spora grupa Polaków. Szukają oni najczęściej rzetelnych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki bądź euro, ale nierzadko także analiz historycznych dotyczących dziesięciu lat wstecz. Takie analizy można znaleźć m.in. na stronach kantorów internetowych, które uaktualniają kurs co kilka sekund. Dostęp do najświeższych danych pomaga też wprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po opłacalnym kursie.

Podobne