szalunki KrakówUsługi budowlane 

Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą najczęściej robi się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które wykonana z drewna charakteryzującego się gorszą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Sięgając po szalunki, można także skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobranym betonem. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się chociażby w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Cechują się jak widać naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są także profesjonalne dźwigary oraz podpory. Nieraz zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym szalunków oraz sklejki.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Podobne