Usługi budowlane 

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Chcesz kupić szalunki Kraków? Powinieneś odwiedzić tę stronę

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one konieczne do tego, żeby właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je nabyć.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych lub mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystywana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większość inwestorów i wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Zazwyczaj jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają belki, głowice ze aluminium bądź stali, narożniki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt czy zespołów, które zazwyczaj oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich elementów koniecznych do wykonania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Podobne