Usługi budowlane 

Izolacja fundamentów – zawsze niezbędna

Fundamenty to na pewno najistotniejsze elementy budynku. W przypadku uszkodzenia staną się niebezpieczeństwem dla całego budynku. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, która może szybko je zniszczyć, zaś skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc temu zapobiec należy już na etapie planowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą potrzebne drogie i naprawdę trudne naprawy. Rezultaty zawilgocenia ścian będą najbardziej widoczne na najniższych piętrach budynku. Jak wiec je rozpoznać? Które techniki pozwolą na ich uniknięcie?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak istotna?

Jak już nadmieniliśmy, zawilgocenie może okazać się bardzo groźne dla budynku. Kiedy wilgoć dotrze do ścian, początkowym objawem będzie łuszczenie tynku, które jest problemem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko bowiem mury zaczynają toczyć pleśni oraz porosty, zaś te potrafią być bezpośrednim zagrożeniem dla życia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne będą dla ludzi z alergiami oraz schorzeniami układu odpornościowego, u których nierzadko skutkują także zgonem. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Jakie techniki na to pozwalają?

Surowce do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie oraz pionową. Pierwsza zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza budynek przed opadami i wodą gruntową. W zależności od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia stosowana jest przede wszystkim na terenach, na których często występują powodzie. Ważne okazuje się także to, które surowce będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze powinno się sięgać po produkty doświadczonych producentów.

Podobne