Sport, rekreacja, hobby Turystyka i podróże 

Wyprawy w góry i ich wielka popularność

Wyprawy w góry - sprawdź informacje o ofercie na www.exploruj.pl

Szereg osób spędza swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zazwyczaj rozpoczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Poszukują nowych wrażeń – ich marzeniem są wycieczki w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty położone w oddalonych od naszego kraju miejscach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie oraz słowackie Tatry, ale również najwyższe wzniesienia Azji, Meksyku oraz Afryki. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Elbrus bądź Kazbek. Rzecz jasna pomoc agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Wymagana jest sprawność fizyczna, która pomoże nam znieść wielogodzinną wyprawę z niezwykle ciężkim, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków górskich ubiorem i właściwym sprzętem.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszego doświadczenia w podobnych do takich wyprawach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w grupie, której członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to wymogi, które powinno się bezwzględnie spełniać. Nie możemy zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się zatem doświadczenie pracy w zespole. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest pełne dostosowanie się do poleceń, które wydawane są przez lidera grupy.

Nasze dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

Podobne