Robienie zakupów Rozrywka 

Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Potrzebujesz książek dla młodzieży? Koniecznie odwiedź ten adres.

Dzieci wychowywane w XXI wieku mają coraz rzadziej kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim dostępną od ręki rozrywkę w telewizji, w smartfonie lub na tablecie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, kiedy jest to lektura szkolna. I też z powodu przymusu czytania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla wielu licealistów czytanie dla zabawy jest niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do typowych doświadczeń młodych ludzi

Młodzież nie jest skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest masa literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy rozważają kwestie i opisują historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ten gatunek literatury otrzymał własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Jest to fikcja pisana z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in obyczajówki, fantastyka naukowa oraz thrillery. Ale cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka. Powieści te piszą więc o stosunkach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości, pierwszych miłościach, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni oraz znajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej umożliwia młodzieży poczuć, iż inni także przeżywają podobne problemy w okresie dorastania.

Czy warto namawiać nastolatków do poznawania literatury młodzieżowej

Polecamy proponować nastolatkom ciekawą dla nich literaturę, dlatego że rozwinięcie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z czasem daje wiele korzyści. Osoba, która codziennie oddaje się lekturze ma większy zasób leksykalny i lepiej radzi sobie z gramatyką i ortografią, co bezsprzecznie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie dylematów innych osób w podobnym wieku to także sposób na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i własnych potrzeb. Co istotne, najbliżsi w żadnym wypadku nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej czyta książki o zombie czy kosmitach nie komentujcie, że to bezsensowne i dajcie mu je eksplorować!

Nasze dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Podobne