Robienie zakupów Sport, rekreacja, hobby 

Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli chcesz zamówić kantar, koniecznie wejdź na horse-trade.pl

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo sporadycznie się rozstają. Dlatego musi on być dobrany do rozmiaru i profilu głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć odpowiedni kantar? Na które jego atrybuty należy zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może taśmowy – który wygodniejszy dla konia?

W sklepach dostępne są rozmaite rodzaje kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są polecane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu ma nad wierzchowcem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. sztucznym lub prawdziwym futrem, które da się zdjąć celem umycia. Kantar tego rodzaju doskonale zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów lub ćwiczeń.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras gorącokrwistych?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Następny to shetty (0), którego używają właściciele pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla koni huculskich, półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Podobne