Nauczanie 

Studia na uczelniach wyższych – co wybierają studenci?

Wybór najlepszego kierunku studiów to dylemat, z którym co roku mierzą się dziesiątki tysięcy młodych ludzi. W wielu przypadkach decyzja ta determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu rozpoczęły się kolejne tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki są najczęściej wybierana.

Popularne kierunki studiów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów po raz kolejny na podium znajduje się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani komputerami nierzadko decydują się też na dziedziny o podobnym charakterze, które posiadają bardzo duży potencjał przyszłościowy. Są to rzecz jasna automatyka i robotyka, które nie są może kierunkami pionierskimi, aczkolwiek dopiero wraz z rozwojem technologicznym przestały być uważane, za studia dla hobbystów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci wybierają najczęściej zarządzanie i psychologię. Kolejno w zestawieniach uplasowały się prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (przykładowo rachunkowość i finanse), rozmaite filologie (głównie angielska) czy budownictwo.

Najwięcej kandydatów na miejsce przypada na kierunkach z dziedziny orientalistyki (sinologia i japonistyka) oraz matematyki. Ciężko dostać się też na wydziały związane z grafiką komputerową, branżą filmową czy kreowaniem wizerunku. Trzeba zaznaczyć, że duża liczba kandydatów na dany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów składa przecież dokumenty o przyjęcie nawet na parę kierunków w tym samym czasie.

Jak trafnie wybrać kierunek studiów?

Rozmyślając o wyborze kierunku należy rozważyć swoje zainteresowania, ale również ewentualny popyt na rynku pracy. Warto natomiast pamiętać, że konkretny kierunek nie musi przesądzać przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą dowolnie uzupełniać swoją wiedzę na studiach podyplomowych. Są one aranżowane na większości uniwersytetów i akademii i w większości wypadków nie ma wymogu ukończenia studiów kierunkowych, żeby w nich uczestniczyć. Wystarczy dysponować tytułem licencjata, magistra bądź inżyniera.

Studencie, zapamiętaj! Czas spędzony na uczelni to okres, kiedy można też dodatkowo rozwijać swoje umiejętności przykładowo poprzez pomoc w studenckich organizacjach bądź wolontariatach. Należy zagospodarować te pięć lat jak najlepiej.

Podobne