Marketing, reklama, promocja Zagadnienia informatyczne 

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To przecież proste!

Powszechność urządzeń takich jak smartfony bądź tablety sprawia, że twórcy stron internetowych chętniej tworzą ich mobilne wersje. Jest to bardzo ważne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest prosta: jeśli chcesz mieć więcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Podstawowe zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Jest kilka rzeczy, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się we właściwy sposób na różnych ekranach. Należy również zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo istotnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach z pewnością przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy zastosować na stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeżeli strona postawiona jest np. na WordPressie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób otwierała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.

Podobne