Instalacje dla przemysłu 

Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Jeśli szukasz motoreduktora ślimakowego, skieruj się tu.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe zbudowane z przekładni mechanicznej oraz silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają pracę inżynierów

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w wielu funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, więc zawsze pojawia się drobna dysproporcja między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą dodatkowo inne moduły jak hamulce lub sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na pracochłonne obliczenia i testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do znacznych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Rodzaje oraz zastosowanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych typów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź spedycja, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in podnośniki, linie produkcyjne, dachy ruchome albo wertykulatory. Szerokie spektrum rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy sprawiła, iż liczbę możliwych kombinacji, jakie współcześnie mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Podobne