Instalacje dla przemysłu 

Sklep z silnikami krokowymi

Silniki krokowe – co to jest?

Silnik krokowy, nazywany też silnikiem skokowym, jest specjalnym rodzajem napędu elektrycznego. Pochodzenie nazwy tego wynalazku jest intuicyjne – przy prawidłowym sterowaniu wykonuje on ruch obrotowy o dany fabrycznie zdefiniowany krok (czyli o określoną ilość stopni). Daje to precyzyjną kontrolę nad liczbą obrotów na jednostkę czasu w dowolnym momencie działania. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tego typu silników we współpracy ze wspomnianym wcześniej specjalnym sterowaniem.

Silniki krokowe a dzisiejsze maszyny

Oprócz chirurgii, doskonała dokładność jest bardzo ceniona w różnych innych dziedzinach życia. Mechanika w naszych czasach coraz częściej także jej wymaga. Silniki krokowe idealnie się tu nadają. Dodatkowo zdecydowane gros maszyn jest obecnie sterowana cyfrowo. Silnikami krokowymi steruje się w ten sam sposób – poprzez cykliczne przesyłanie impulsów prądowych na kolejne styki silnika. O prędkości rotacji nie decyduje, jak w typowych napędach prądu stałego, płynący prąd, ale czas trwanianastępujących po sobie impulsów. Dzięki dokładności sterowania i brakowi konieczności transformacji z domeny cyfrowej na analogową w celu kontrolowania prędkości obrotów, silniki krokowe są z chęcią używane w wielu dziedzinach współczesnej techniki i da się je spotkać w różnych urządzeniach i maszynach – takich jak napędy CD/DVD, roboty.

Silniki krokowe – słabe strony

Silniki krokowe nie stanowią leku na całe zło. Poza niezaprzeczalnymi zaletami mają parę istotnych wad, o których nie należy zapominać – w odniesieniu do innych rodzajów napędów „na prąd”, zużywają one stosunkowo dużo prądu, poza tym generują niemało energii cieplnej. Ze względu na ich budowę w niektórych zastosowaniach może okazać się zbyt mała. Zazwyczaj nie jest ona większa niż kilkaset obrotów na minutę.

Dostępne na rynku silniki krokowe

Na rynku silniki krokowe możliwe do nabycia w różnych wariantach. Mogą się różnić pomiędzy sobą:

  • fizyczną wielkością,
  • budową (na magnesach albo elektromagnesach),
  • właściwościami elektrycznymi.

Pomimo, że silniki krokowe są droższe niż mniej skomplikowane silniki prądu stałego, wciąż są odpowiednio korzystne do wykorzystania w niskobudżetowych konstrukcjach wykonywanych w domowym zaciszu.

Podobne