Instalacje dla przemysłu 

Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Jeśli szukasz silnika prądu stałego, koniecznie sprawdź https://bit.ly/3jcyaA1.

Dużo maszyn, których używamy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, by działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie lub ogromne, te urządzenia zmieniły nasze życie, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich elementów składają się.

Silniki DC – co wypada wiedzieć?

Zadaniem silników na prąd stały jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od prawie dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich opracowania, następujących ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania uznanych innowatorów połowy XIX wieku, jak m.in. Thomas Edison, Moritz Jacobi oraz Thomas Davenport. Silniki prądu stałego złożone są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora, statora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie ze względu na brak tego często ulegającego awarii podzespołu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za swoją niezawodność oraz bezgłośną pracę.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w wielu popularnych sprzętach

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są stosowane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem pociągów oraz samochodów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie podarujemy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych branżach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki DC wykorzystują również hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Chociaż silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od uznanych marek.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Podobne