Instalacje dla przemysłu 

Działanie i zastosowanie węzła optycznego

Kup węzeł optyczny.

Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie zawsze tworzy się z użyciem kabli światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – prędkości przekazu danych oraz niewielkich zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie byłyby w stanie istnieć bez odpowiednich części umożliwiających przekaz informacji i ich kodowanie. Aby zamontować taką instalację niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne czy multiswitche, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania całej sieci – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i dzięki temu dostarczenie usług krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety musi wykazywać dobry węzeł optyczny?

W jaki sposób funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by przesłać impuls elektryczny. Należy jednak dodać, iż jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi oprócz tego funkcjonować odwrotnie. Pasmo, na którym zazwyczaj funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku mHz do nawet 1 GHz. Do poprawnego działania węzła optycznego niezbędna jest także właściwa osłona, chroniąca wrażliwe podzespoły w środku urządzenia przed pyłem, wilgocią oraz innymi czynnikami – zwykle wykonana z metalu.

Który węzeł optyczny kupić?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie odpowiedni, decydują pewne cechy. Najważniejsze jest pasmo pracy urządzenia i moc sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba ostatecznych abonentów, do których prześle sygnał. Poza tym należy zwrócić uwagę na zużycie prądu – w ogromnej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy naprawach sieci, dobrze także przetestować sposób konfiguracji urządzenia – dobrze, jeśli umożliwia zdalną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane adresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]

Podobne