Dbanie o zdrowie 

Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących korekty stożka rogówki, kliknij w to miejsce.

Stożek rogówki to dolegliwość, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia oraz może powodować kolejne schorzenia oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych eksperci dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – na czym polega choroba?

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i ma dużo nocyceptorów, niemniej jednak jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Jest to wynikiem nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasem występuje także widzenie podwójne. Stożek rogówki częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie choroba jest korygowana z wykorzystaniem szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, później jakkolwiek nieodzowne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – efektywne metody

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pośrednictwem przeróżnych zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Świetne efekty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie zlikwiduje wadę wzroku.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Podobne