Dbanie o zdrowie 

Czym zajmuje się urologia?

Skieruj się na www.scmkrakow.pl, aby znaleźć informacje dotyczące urologa w Krakowie.

U znacznej części pacjentów konsultacja z urologiem wywołuje zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, postrzegane są jako niezmiernie krępujące, co sprawia, iż osoby, które spostrzegły u siebie niepokojące objawy choroby, w szeregu przypadków odwlekają o wiele miesięcy badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Jakie symptomy są przesłanką do konsultacji z urologiem?

Zadaniem urologii jest diagnostyka i leczenie diagnostyką oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein. O niewydolności układu moczowego może alarmować masa różnorodnych objawów, które nierzadko są lekceważone przez chorych w nadziei, iż same miną. Na jakie zatem objawy należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Będą to zwłaszcza wszystkie zmiany powiązane z moczem, a więc jego spienienie, ciemniejsze zabarwienie bądź obecność w nim ropy lub krwi, ale też nieregularny strumień moczu, ból lub pieczenie przy jego oddawaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być też mniej oczywiste, np. nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp i ból podbrzusza lub pleców. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, dlatego panowie powinni umówić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy gdy dostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Trzeba przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci zazwyczaj przychodzą do poradni urologa w celu wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego organu), otrzymania porady odnośnie wazektomii, a także leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek lub stulejki. Urolodzy na co dzień wykonują także wiele złożonych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Podobne