Dbanie o zdrowie 

Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

Potrzebujesz informacji o biopsji prostaty? Dobrze trafiłeś!

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru oraz postaci do orzecha włoskiego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak kluczowa jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to ujawnić zapalenie czy też przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć groźne zmiany nowotworowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć groźby jego możliwego powstania.

Problemy mikcją i erekcją – niepokojące symptomy

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, trudności ze wzwodem i wytryskiem, problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym najczęściej około pół godziny. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, gdyż wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi i korzystanie z rozrusznika serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Podobne