obrączki ślubne krakówBiżuteria i kosztowności Robienie zakupów 

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Dla większości ceremonia ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem obrzędu ślubu. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednak niewiele osób pamięta. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Szwecji, w Wielkiej Brytanii, w Iranie czy w Egipcie, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary mierzą i wybierają obrączki wspólnie, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż kobieta nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – dopisz cytat, datę ślubu lub imię małżonka

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się skromniejszym wzornictwem. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo lub stal), które reprezentowały siłę uczucia. Dzisiaj do ich wytworzenia używa się najczęściej złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do małżonka. Naturalnie, są one też w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają także nierzadko w ofercie ich grawerowanie. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu lub ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Podobne