Prezent na komunię

Dlaczego książka na komunię to strzał w dziesiątkę?

Coraz więcej osób kupuje na pamiątki komunijne bardzo drogie prezenty, które niekoniecznie są związane z samą okazją. Zapytane po latach dzieci, niekiedy nie pamiętają już, o co chodziło w Komunii Świętej i dlaczego to był ważny dzień, za to wiedzą, że dostały wtedy rower albo hulajnogę. Pytanie przy wyborze prezentu brzmi więc: jaka ma być jego funkcja? Jeśli zależy nam na utrwaleniu wspomnienia o przystąpieniu do sakramentu, to dobrym pomysłem wydaje się książka. Oczywiście, wypadałoby, żeby była to książka w tematyce nawiązująca do okazji albo rozwijająca ideę w niej zawartą.

Dla osób potrzebujących więcej argumentów przemawiających za książką:

  • ma wartość sentymentalną
  • obdarowany może ją przekazać kiedyś swoim dzieciom
  • stojąc na półce, przypomina o wydarzeniu
  • zawiera wiedzę dotyczącą rozwoju duchowego
  • komunikant sam sobie jej nie kupi
  • podarowanie książki to kultywowanie dobrych wzorców.

Co jeśli nie jestem wierzący?

Być może masz tak, że sam nie chodzisz do kościoła, nie jesteś osobą wierzącą albo z różnych innych powodów jest Ci daleko do wszelkich religijnych kwestii. Pomyśl jednak inaczej – to nie prezent dla Ciebie, ale dla młodego człowieka, który wychowywany jest w katolickim porządku wiary. Jeśli zostałeś zaproszony jako gość, ważne abyś odnalazł się stosownie do okazji. Zresztą, nie wszystkie dzieci w pełni rozumieją, czym jest komunia, nawet jeśli uczestniczyły w przygotowaniach do niej. Odpowiednio dobrana książka może pomóc przybliżyć i uporządkować informacje na temat tego sakramentu i wspomóc świadomy rozwój duchowy. Poza tym, niezależnie od tego, co myślisz o tym święcie, z jednym trudno polemizować – jest bezcenną okazją do rodzinnego spotkania, bycia razem, rozmowy. Dobrze, jeśli komunikant zachowa wspomnienie komunii jako wydarzenia wspólnotowego, a książka może pomóc mu je utrwalić.

 Tylko… jaką książkę wybrać?


‘’Pamiątka mojej Pierwszej Komunii Świętej’’ to zestaw zawierający książkę ‘’Biblia. Historie ze Starego i Nowego Testamentu dla najmłodszych’’, ale również album z pięknymi ilustracjami i modlitwami oraz miejscami do uzupełnienia, pozwalającymi utrwalić np. życzenia od gości, informacje dotyczące przyjęcia, czy też szczegóły odnośnie Mszy Świętej. Jak wiemy, takie rzeczy z czasem umykają, warto aby zostały więc zapisane w jednym miejscu, do którego można wracać, tak jak się wraca do książki.

Jeśli zależy Ci na czymś mniej oczywistym, sięgnij po: ‘’Co się w niebie święci, czyli skąd się biorą Święci?’’ Ewy Skarżyńskiej. Napisana lekkim i przyjaznym językiem książka, zawiera przegląd ważnych postaci świętych, przedstawiając je w sposób przystępny dla dzieci. Już sam żartobliwie sformułowany tytuł brzmi zachęcająco dla najmłodszych. Zawartość z kolei udowadnia, że trudne i niekoniecznie ciekawe historie, można zapisać w atrakcyjnej dla nich formie.

Design obraz autorstwa freepik - www.freepik.com